نظرسنجی سوالات متداول پرسش و پاسخ تابلو اعلانات گروههای دفتر نقشه سایت نمای اصلی
رنگ و بوي تغيير
بهمن فخريان
زبان مفخر فارسي
شاهين زارع
چهل و پنج هزار واژه
وحيد نيكنام
همه آن را به كار خواهند بست
علي فرازمند
زبان تفكر ما را شكل مي دهد
رضا عطاران
نگاهي به واژگان زيست شناسي در كتابهاي درسي امروز
محمد كرام الديني
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
دفتر تالیف کتاب های ابتدایی و متوسطه نظری
 
جانوران
شنبه 20 تير 1394  ساعت: 11:09

  طبیعت ایران زمین جانوران :

آبزيان خليج فارس 20 تیر 94
کلید واژه ها شامل فرشته ماهی، خروس ماهی، دلقک ماهی، اسکالوپ، صندوق ماهی، جراح ماهی، لاک پشت سبز، مارماهی و خبار دریایی ... ادامه مطلب

نویسنده و عکس: آراد نبی خانی
فرشته ماهی: یکی از محبوب ترین ماهیان زینتی آکواریومی است. شنای باوقار و رنگ آمیزی زیبا آن را شایسته لقب فرشته ماهی کرده است. این ماهی معمولا در آب های کم عمق و ساحلی و در کنار صخره های مرجانی زندگی می کنند. بچه های فرشته ماهی به آسانی در میان مرجان ها پناه می گیرند. فرشته ماهی از معدود ماهیانی است که از اسفنج ها تغذیه می کنند، اما بیشتر همه چیز خوار است.
در این مقاله موارد زیر را می خوانیم:
 • خروس ماهی
 • دلقک ماهی
 • اسکالوپ
 • صندوق ماهی
 • جراح ماهی
 • لاک پشت سبز
 • مارماهی
 • خبار دریایی

  مقاله فوق به صورت PDF است که می توانید فایل فوق را با کلیک بر روی عکس زیر دانلود نمایید.
  مقاله آبزیان خلیج فارس 
  منبع: مجله آموزش زيست شناسي- شماره3- بهار 94 
لاك‌پشتِ لاك نرم فراتي 12 بهمن 93
لاک پشت ها همراه با فلس داران ( مارها و مارمولک ها)، تمساح ها و تواتارا رده خزندگان را ... ادامه مطلب

نویسنده: اصغر مبارکی- رئیس گروه خزندگان و دوزیستان دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست
مقدمه: لاک پشت ها همراه با فلس داران ( مارها و مارمولک ها)، تمساح ها و تواتارا رده خزندگان را تشکیل می دهند . این راسته از 300 میلیون سال قبل وجود داشته و قبل از دیگر خزندگان پا به عرصه حیات گذاشته اند. آن ها در این مدت، یعنی از اواسط ددوران سوم (تریاس) با زیستگاه های گوناگون و محیط های متفاوت سازش یافته، شکل بدنی ثابت و مشخص خود را به دست آورده اند و این واقعیتی موفقیت آمیز در تکامل به شمار می رود. لاک پشت های آبی و خشکی زی حفاظ یا زره حفاظتی قابل توجهی برای بدن خود دارند که در طول مدت تکامل به نسبت بدون تغییر باقی مانده است، در حالی که در همین مدت مهره داران دیگری به وجود آمده و منقرض شده اند. شکل اصلی لاک در لاک پشت ها عامل اصلی موفقیت و توانایی آن ها برای میلیون ها سال بقا در فشار انتخاب طبیعی بوده است، اما برخی سازش های لاک پشت ها ، نظیر بلوغ دیر هنگام، مرگ و میر بالا در سنین جوانی و سن طولانی در دوران بلوغ و زاد آوری جمعیت، آن ها را نسبت به تهدیدات نوظهور و ذاتا مخرب که توسط انسان ها ایجاد شده آسیب پذیر کرده است.
در این مقاله موارد زیر را می خوانیم:
 • طبقه بندی لاک پشت ها
 • لاک پشت های ایران
 • خانواده لاک پشت های سه چنگالی
 • لاک پشت لاک نرم فراتی
 • پراکنش جغرافیایی
 • زیستگاه و اکولوژی
 • لاک پشت ترسو و خجالتی اما بسیار خطرناک
 • وضعیت جمعیت گونه در مناطق پراکنش
 • لاک پشت ها و انسان
 • عوامل تهدید کننده
 • پی نوشت

مقاله فوق به صورت PDF است که می توانید فایل فوق را با کلیک بر روی عکس زیر دانلود نمایید.
مقاله لاک‌پشتِ لاک نرم فراتی
منبع: مجله آموزش زيست شناسي- شماره2- زمستان 93
مقاله فوق به صورت PDF است که می توانید فایل فوق را با کلیک بر روی عکس زیر دانلود نمایید.
گربه شنی
برای نخستین بار یکی از محیط‌بانان موفق به ثبت تصویری از ... ادامه مطلب

به گفته مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، این تصویر در پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد نایین که یکی از بااهمیت‌ترین زیستگاه‌های یوز آسیایی است ثبت شده و از آنجا که تا‌کنون هیچ فردی در هیچ نقطه‌ای از جهان موفق به ثبت تصویر گربه شنی در طبیعت با این وضوح نشده، این تصویر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
علیرضا جورابچیان در توضیح این خبر گفت: محمدرضا حلوانی یکی از محیط‌بانان فعال و زحمتکش بیش از یکسال و نیم در پی شناسایی کریدورهای گربه شنی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین بود و سرانجام توانست پس از شناسایی کریدورها و لانه گربه شنی، با کمک دوربین‌های تله‌ای (Camera Trap )، تصویری بی‌نظیر از این حیوان تهیه کند.
البته این کار حاصل تلاش جمعی گروهی از کارکنان محیط‌زیست است و شایسته است که از زحمات مهندس اکبری رئیس اداره محیط‌زیست نایین و نیز دست‌اندرکاران پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی هم تقدیر شود زیرا راهنمایی، آموزش و همدلی گروهی سبب شد تا این محیط‌بان بتواند تصویری با این کیفیت از گربه شنی ثبت کند. وی در باره اهمیت این تصویر خاطرنشان کرد: در ایران 10 گونه از گربه‌سانان وجود داشت که در حال حاضر نسل 2 گونه آن یعنی ببر مازندران و شیر ایرانی منقرض شده، اما 8 گونه دیگر هنوز در زیستگاه‌های کشور زیست می‌کنند که در این میان گربه شنی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا زیستگاه‌های این حیوان شکننده و محدود و اطلاعات مربوط به این حیوان بسیار اندک است، به همین دلیل هیچ آمار مستندی از جمعیت این حیوان در دست نیست.
این گزارش می‌افزاید: محمدرضا حلوانی که سال گذشته به‌عنوان یکی از محیط‌بانان برتر انتخاب شده بود اسفندماه گذشته موفق به ثبت تصاویری از یوزپلنگ و گربه شنی در پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد نایین شد. به گفته مدیر پروژه یوزپلنگ این تصویر برای مشاوران پروژه یوز به خارج از کشور ارسال شد و همه آنها با دیدن این تصویر، ضمن ابراز شگفتی تاکید کرده‌اند تاکنون در هیچ نقطه‌ای از جهان کسی موفق به ثبت تصویری با این وضوح از گربه شنی در طبیعت نشده است.
منبع: روزنامه همشهري
قاب‌بال برگ‌خوار
قاب‌بال برگ‌خوار راسته‌ای از حشرات است که تقریبا ... ادامه مطلب

قاب‌بال برگ‌خوار راسته‌ای از حشرات است که تقریبا 40 درصد از جمعیت حشرات دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.
راسته قاب‌بالان یا «Coleoptera» با داشتن بالپوش‌های سخت در پشت شکم خود از بقیه راسته‌ها تمیز داده می‌شوند. حشرات این راسته، گونه‌های بسیار متنوع و شگفت‌انگیزی دارند. اندازه طول قاب‌بالان از یک میلی‌متر تا چند سانتی‌متر را شامل می‌شود.
این حشرات غالبا در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که کمتر عادی به نظر می‌رسد،؛ به طور مثال اعماق خاک‌ها، زیر پوسته درختان، لاشه و مدفوع حیوانات، در میان دانه گیاهان و حتی در کیسه محتوی لوبیا یا عدسی که بتازگی از فروشگاه خریده‌اید! آنها را در همه نقاط کره‌زمین، جز منطقه جنوبگان می‌توان یافت.
بعضی از قاب‌بالان، پروازکنندگان ماهری هستند اما بیشتر آنها تمایل زیادی به پرواز ندارند و ترجیح می‌دهند در محل فعلی زندگی خود برای همیشه ساکن بمانند حتی در بسیاری از گونه‌ها بالپوش‌های سختشان در طول محور خط میانی به یکدیگر جوش خورده و بال‌های عقبی‌شان کاملا از بین رفته و دیگر قادر به پرواز نیستند.
در میان قاب‌بالان، خانواده سوسک‌های برگ‌خوار از همه برایم جذاب‌تر هستند. اگر در فصل بهار سری به مراتع و چمنزار‌های پر از گل یا کوهپایه‌های اطراف شهرتان بزنید، حتما تعدادی از این قاب‌بالان زیبا و رنگارنگ را خواهید یافت، رنگ بدن آنها از بنفش گرفته تا لاجوردی براق و با طرح‌های زیبا و فریبنده، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌سازد.
این عکس مربوط به یکی از همین سوسک‌های برگخوار با نام «GastrophysaViridula» است که دو سال پیش در کوهپایه‌های پر از گلِ طالقان گرفتم.
پیش خود فکر می‌کردم اگر چه این جانوران در دنیای کشاورزی یک آفت محسوب می‌شوند، اما دنیای پیرامون ما را رنگین‌تر می‌کنند! نظر شما در این مورد چیست؟
منبع: روزنامه همشهری آنلاین
عنکبوت گرگي
این جانوران پوشیده از مو، چابک و کوچک ناظمان و متعادل‌کنندگان اکوسیستم در ... ادامه مطلب

این جانوران پوشیده از مو، چابک و کوچک ناظمان و متعادل‌کنندگان اکوسیستم در طبیعت هستند و وجود آنها برای از بین بردن آفات و حشراتِ ناقلِ بیماری و نهایتا حفظ زندگی و بقای ما انسان‌ها بسیار موثر است.
امروزه در حدود 30 ‌هزار گونه عنکبوت در سراسر دنیا شناسایی شده است و هنوز هم گونه‌های بی‌شماری هستند که ناشناخته مانده‌اند.
در ایران متاسفانه مطالعات دقیقی روی این شاخه از بندپایان انجام نشده و برای به دست آوردن اطلاعات دقیق از پراکندگی و نحوه زندگی این جانور شگفت‌انگیز زمانی بس دراز لازم است، با این‌حال بسیاری از گونه‌های این بندپای منحصر به فرد با نمونه‌های دیگر در خارج از کشورمان شباهت زیادی دارد.
برای مثال این تصویر یک عنکبوت گرگی ماده است که کیسه محتوی تخم نوزادانش را با تارریس‌های ظریف به سطح شکمش چسبانده بود و قبل از این‌که در میان انبوهی از لاشه‌سنگ‌ها پنهان شود، شکار دوربین من شد.
این شیوه حمل کیسه تخم علاوه بر این‌که جان نوزادانش را از خطر دور نگه می‌دارد، آرواره‌های مادر را در این مدت برای شکار حشرات آزاد می‌گذارد.
وقتی عنکبوت‌های جوان از تخم بیرون آمدند، مادر برای مدتی آنها را روی پشت خود حمل می‌کند و پس از آن‌که کاملا رشد کردند محیط امن‌شان را برای شروع زندگی جدید ترک می‌کنند.
این عنکبوت از خانواده Lycosidae است و هنگام روز روی زمین، مزارع و باغ‌ها و در میان برگ‌های روی زمین افتاده درختان به وفور دیده می‌شود.
نام متداول این عنکبوت، عنکبوت گرگی است البته بر خلاف همنامِ پستاندار خود به صورت گروهی شکار نمی‌کند! بلکه اگر شرایط محیطی برایش مهیا باشد، می‌تواند در کنار همخانواده‌های خودش به شکل انفرادی به شکار بپردازد.
منبع: روزنامه همشهری آنلاین
عقاب طلايي
در ايران 6 گونه از جنس Aquila وجود دارد كه عقاب طلايي با ... ادامه مطلب

مشخصات :در ايران 6 گونه از جنس Aquila وجود دارد كه عقاب طلايي با انداز هاي در حدود 88- 75 سانتيمتر به عنوان يكي از قويترين پرندگان شكاري شهرت يافته است و حتي در آسياي مركزي از آن جهت شكار مرال و گرگ هم استفاده مي شده است . از نشانه هاي تشخيص اين پرنده در هنگام پرواز، بالبازروي و بالباز اوج گيري با شكوه همراه با بال زدن هاي گاهگاه است كه در اين حالت باشكوه بال هايش را بالا نگاه مي دارد و شاهپرهاي اوليه را مي گستراند و اين پرها رو به بالا هستند و بال ها به سمت جلو خودنمايي مي كنند . دوم به نسبت بلند و مستطيل شكل است . دم پرنده بالغ در انتها تيره است و در طول آن خطوط تيره عرضي در زمينه روشن خودنمايي م ي كند . اما در نابالغ ها به غير از انتهاي تيره، مابقي سفيد چرك و فاقد نوارهاي عرضي است . از ديگر نشانه هاي تشخيص اين پرنده وجود رنگ طلايي در پرهاي پشت گردن است .
تغذيه :در مناطق كوهستاني از ارتفاع كم به سمت شكار كه پستانداراني در حد خرگوش، روباه يا بزغاله و بره ها هستند، حمله مي كند . قادر به شكار پرندگان سريع مانند كبوتر نيست . در صورت دسترسي به مردار اقدام به لاشه خواري مي كند .
زيستگاه :در كوهستان هاي كم گياه و خشك، جنگل هاي كوهستاني، صخره هاي ساحلي و دشت ها به سر مي برد و بر روي درختان بلند يا در لبه پرتگاه هاي دور از دسترس آشيانه مي سازد .
پراكندگي :در طي چند دهه اخير نقشه پراكندگي آن دچار تغيير چنداني نگرديده است و تنها در چند نقطه شرقي كشور كه اطلاع چنداني از وجود آن در دست نبود حضورش تأييد گرديده و به صورت بومي و فراوان ثبت شده است .
تدوين :سعيدرضا پور
منبع:مجله علمي از روزنامه اطلاعات
"زنگوله بال" در خطر انقراض
"زنگوله بال"از تیره هوبره و از گونه‌های حمایت شده ایران در خطر ... ادامه مطلب
ردیابی اثر عصر یخبندان بر جمعیت موجودات زنده ایران
پرسش درباره حوادثی که در گذشته روی کره زمین رخ داده است و تأثیر این رویدادها بر ... ادامه مطلب
نوشته: دکتر حسین رجائی (مرکز زیست شناسی گریندل و موزه جانورشناسی، دانشگاه هامبورگ، آلمان)- دکتر ابوالفضل عر بجوشقانی (گروه زیست شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بروجرد)
مقدمه
پرسش درباره حوادثی که در گذشته روی کره زمین رخ داده است و تأثیر این رویدادها بر موجودات زنده پرسش جدیدی نیست.
قرن های متمادی است که انسان از خود می پرسد که خود او و دیگر جانوران و گیاهان از کجا و چگونه به وجود آمده اند؟ موجودات زنده چرا و به چه ترتیب چنین پراکنشی دارند؟ عوامل تعیین کننده این نحوه توزیع موجودات زنده چه بوده و کدام عوامل مهمتر ند؟
در دوره های مختلف زمانی و بسته به سطح دانش بشر، همواره پاسخ های متفاوتی به این سؤالات داده شده است. اما از آنجا که شناخت هر چه بیشتر رخدادهای گذشته و اثرهای آ نها بر زمین، جهان بینی علمی ما را بیش از پیش متحول کرده است، امروزه سؤالات پیچیده تری می پرسیم و برای یافتن پاسخ برای آن ها به روش های دقیق تری تلاش می کنیم. برای مثال، اینکه ترکیب موجودات زنده حاضر روی کره زمین تنها چیزی در حدود 10 درصد کلّ حیات موجود در طول تاریخ زمین است، بیش از هر چیزی ممکن است ما را به یافتن حوادثی که باعث انقراض های گسترده روی زمین شده اند، ترغیب کند. فشارهای مختلفی همچون وزنه هایی سنگین بر خزانه ژنتیک موجودات زنده اثر گذاشته اند و با محدود کردن آ نها، در نهایت آ نها را به ورطه انقراض کشانده اند (واکنشی رایج در بین موجودات زنده)، یا باعث ایجاد سازگاری های جدید در جمعیت ها شده اند و بقای آن موجودات را برای مدت بیشتری تضمین کرده اند. چنین فشارهایی را در زیست شناسی تکاملی تحت عنوان کلی «تنگنای ژنتیک » یا «اثر گردن بطری 1» م یشناسیم. اگر جمعیتی را درون یک بطری تصور کنیم و گلوگاه بطری را همچون فشاری محیطی در نظر آوریم، به این نتیجه می رسیم که گردن بطری عملا آزادی حرکت کمتری به جمعیت می دهد، اصطلاحاً جمعیت را محدود میکند و تنها به سازگار شوندگان با شرایط متغیر محیط اجازه خروج می دهد.
از مثال های رایج این فشارها یا گلوگاه های تکاملی می توان به عوامل زنده ای همچون رقابت های درون گونه ای یا بین گونه ای، شکارچی ها، کمبود مواد غذایی یا عوامل غیر زنده ای نظیر تغییرات آب و هوایی، برخورد شهاب سنگ ها به زمین و تغییرات بوم شناختی حاصل از آن، فعالیت آتش فشان ها و غیره اشاره کرد. اما آنچه در این راستا اهمیت دارد، درک این موضوع مهم است که معمولا برآیند بسیار پیچیده ای از میان کنش مجموع های از این عوامل و واکنش های موجودات زنده و تغییرات ژنتیک درون جمعیت هاست که منجر به بقا به واسطه سازگاری یا انقراض گونه ها می شود. در 500 میلیون سال گذشته، دست کم پنج انقراض بزرگ روی کره زمین رخ داده است. تخمین زده شده است که در پایان هر کدام از این دوره ها بین 50 تا 90 درصد از موجودات زنده منقرض شده اند. با این همه اگر چه انقراض های بزرگ بخش اعظم تنوع زیستی را حذف کرده اند، درعین حال سبب خالی شدن کنام ها یا آشیان های 2 زیادی شده اند و به دیگر گونه های باقیمانده، امکان گونه زایی و ایجاد تنوع را داده اند.
امروزه می دانیم که تغییرات اقلیمی ...
در این مقاله موارد زیر را می خوانیم:
 • چرا یافتن پناهگاه ها مهم اند؟
 • ردیابی حوادث عصر یخبندان در ایران
 • پي نوشت
 • منابع
مقاله فوق به صورت PDF است که می توانید فایل فوق را با کلیک بر روی عکس زیر دانلود نمایید.
مقاله ردیابی اثر عصر یخبندان بر جمعیت موجودات زنده ایران
منبع: مجله آموزش زيست شناسي – شماره 3 - بهار
خانواده سنجابك ها 
اين جوندگان را هم مي توان موش و هم مي توان سنجاب ناميد چرا كه ... ادامه مطلب

تهیه کننده: مرتضي جوهري مقدمه
جاين جوندگان را هم مي توان موش و هم مي توان سنجاب ناميد چرا كه از نظر شباهت در حد فاصل اين دو گروه از جوندگان قرار گرفته اند. اعضاي بدن خانواده سنجابك ها مناسب براي حركت روي درختان است. پينه هايي در كف دستان و پاها وجود دارند كه به حيوان در بالا رفتن از درختان و شاخه ها كمك مي كنند...
در اين مطلب موارد زير را مي خوانيد:
 • سنجابك جنگل
 • اشگول
مطلب فوق به صورت PDF است که می توانید فایل فوق را با کلیک بر روی عکس زیر دانلود نمایید.
مقاله سنجابك ها
منبع: مجله اطلاعات علمي – شماره 6
چرخ ریسک پشت بلوطی
اندازه چرخ ریسک پشت بلوطی ۱۰/۵ سانتی‌متر است؛ نر و ماده همشکل ... ادامه مطلب

تهیه کننده: مرتضي جوهري
مقدمه
اندازه چرخ ریسک پشت بلوطی ۱۰/۵ سانتی‌متر است؛ نر و ماده همشکل هستند. پرنده‌ای است کوچک (کوچکتر از چرخ ریسک سرآبی) ، به رنگ خاکستری و قهوه‌ای ، دمی دراز و منقاری تیز دارد.
رو تنه و پوشپرهای بال بلوطی، بال ها و پرهای دم سیاه با رگه های سفید رنگ و زیر تنه اخرایی تا نخودی سفید، دیده می شود.
رنگ سر بر حسب نژاد متفاوت است.
نژادی که در ترکیه یافت می شود، پرنده بالغ با ماسک سیاهی، که در تضاد با تارک خاکستری کمرگ و پس سر و سفیدی گلو قرار دارد دیده می شود (پرنده ماده کمرنگ تر با ماسک کوچکتر است و پرنده جوان با روتنه قرمز گلی و فاقد ماسک سیاه دیده می شود.)
نژادهای ایرانی این پرنده متفاوت اند.
نام انگلیسی : Penduline tit
نام فرانسوی : Remiz penduline
نام علمی (لاتین) : Remiz pendulinus
نژادی از این پرنده که در آذربایجان و منطقه زاگرس (menzbieri) یافت می شود ؛ پرنده بالغ با سر و گلوی سفید مایل به خاکستری و نوار پهن و سیاه روی صورت به آسانی شناخته می شود . پشتش بلوطی و شکمش سفید مایل به نخودی است .
نژاد دیگر که در ناحیه جنوبی دریای خزر (macronyx) و منطق سیستان (nigricans) پیدا می شود ، خیلی متغیرند ، ولی معمولا سر کاملا قهوه‌ای مایل به سیاه دارند که تا گلو و حلقه سفید دور گردن امتداد دارد.
در نژاد coronatus که در منهی‌الیه شمال شرقی ایران زادوولد می کند و زمستان را در جنوب شرقی ایران می گذراند ، تارکی تقریبا سفید دارد و سیاهی طرفین سرش در پس گردن یه یکدیگر می پیوندد.
نابالغ تمام این نژادها به طور کلی قهوه‌ای مایل به خاکستری کمرنگ است و نشانه‌های سیاه و بلوطی را ندارد .
صدای پرنده:
این پرنده بیشتر از آنکه دیده شود صدایش شنیده می شود.
صدایی آرام و شبیه "سی ی ی ی ی seeeee" یا آهنگین شبیه "تی تی تی تی ti ti ti ti ti" شنیده می شود.
در فايل پيوست به صداي پرنده را بشنويد .
براي دانلود كردن صدا، روي آيكون كليك راست نموده و گزينه ...Save Target As را انتخاب نماييد.
   فايل اول  فايل دوم
 حجم فايل  16.2 KB   631 KB
 دانلود    
زیستگاه :
این پرنده در درختان، خصوصا بید و صنوبر و گز در مناطق تالابی ، بیشه‌ها ، کنار رودخانه‌ها ، نیزارهای ساحلی و گاهی در نقاط خشک . لانه تخم مرغی شکل خود را که مدخلی قیف مانند دارد ، بطور آویزان به شاخه‌های بیرونی بوته‌ها یا درخت‌ها و یا نیزار‌ها می سازد و دهانه ورودیش در بالا قرار می گیرد .

پراکندگی :
به طور کلی چرخ ریسک پشت بلوطی از جمله پرندگان بومی ایران است و در نقاط خاصی از پراکندگی نسبتا خوبی برخوردار است .
منبع :www.IranBirds.com
تنها پستاندار خزر رو به انقراض است
کارشناس ارشد محیط زیست درباره فک خزری ابراز داشت: این جانور بسیار اهلی و مهربان و بازیگوش است که اغلب به دلیل ... ادامه مطلب
کارشناس ارشد محیط زیست درباره فک خزری ابراز داشت: این جانور بسیار اهلی و مهربان و بازیگوش است که اغلب به دلیل پوست براق و روغن مفیدش شکار می‌شود.
کارشناس ارشد محیط زیست گیلان گفت: فک خزری به عنوان تنها پستاندار خزر رو به انقراض است.
به گزارش فارس، نسیم طواف‌زاده عصر امروز در جمع طرفداران محیط زیست سازمان‌های مردم‌نهاد با اشاره به نقش مردم برای مسئولیت‌پذیری دریا در بحث آلودگی‌ها و دیگر خطرات ناشی از آن، اظهار داشت: کار حمایت از محیط زیست به ویژه دریای خزر به سبب گستردگی به تنهایی از عهده دولت خارج بوده و مشارکت مردم در این راستا الزامی است.
وی با بیان اینکه محیط زیست ما نیاز به حمایت همه جانبه دارد تا از تخریب و آلودگی آن جلوگیری شود، افزود: با اطلاع‌رسانی به مردم در مورد آنچه که در حال به وقوع پیوستن درباره محیط زیست اطراف ماست و نیز ارتقای سطح آگاهی آنها از خطرات محیط زیست، شاهد رفتار مدیرانه‌تری از آنها خواهیم بود.
طواف‌زاده تصریح کرد: با درگیر کردن مردم به موضوعات مربوط به حفظ و سلامت محیط زیست در واقع نوعی گروه امداد و نجات سریع ایجاد می‌شود.
وی با اشاره به تحقیق و پژوهش بر 80 روستای حاشیه دریای کاسپین مانند تالاب انزلی، گرگان، چمخاله، فریدونکنار، چاف و دیگر روستاهای گیلان و مازندران، اذعان داشت: این بررسی‌ها نشان داده که ارتقای آگاهی مردم به ویژه روستاییان نسبت به محیط زیست خود در بهبود وضعیت اقتصادی آنها بسیار تاثیرگذار بوده است.
عضو فعال موسسه سبز کاران گیلان خاطرنشان کرد: با آگاهی دادن به صیادان در باره زمان صید و چگونگی صید می‌توان از آنها برخوردهای مناسب‌تری را انتظار داشت.
وی اجرای برنامه‌های موردی و منطقه‌ای، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی وسیع و اثرگذار را از جمله راهکارهایی برای حفظ وحدت در حمایت از دریای خزر دانست و گفت: نقش مشارکتی مردم در ادبیات توسعه اجتماعی و انسانی جایگاه ویژه‌ای دارد.
طواف‌زاده به جانوران در حال انقراض در زیستگاه خزر اشاره کرد و گفت: درنای سیبری و فک خزری به عنوان تنها پستاندار خزر به دلیل شکار بی‌رویه امروز در حال انقراض هستند.
کارشناس ارشد محیط زیست درباره فک خزری ابراز داشت: این جانور بسیار اهلی و مهربان و بازیگوش است که اغلب به دلیل پوست براق و روغن مفیدش شکار می‌شود.
به گفته وی، درنای سیبری نیز یکی از زیباترین و نادرترین پرندگان حوزه خزر است که آواز و رقص مخصوص آن هنگام جفت‌گیری بسیار دیدنی بوده و امروزه به دلیل عدم حفاظت در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.
*تالاب‌ها سبب تغذیه سفره‌های زیر زمینی می‌شوند
طواف‌زاده وجود تالاب‌ها را سبب تنظیم جریان و کنترل سیلاب دانست و افزود: تالاب‌هایی مانند تالاب انزلی موجب جلوگیری از نفوذ آب‌های شور از دریا به خشکی می‌شوند.
وی با بیان اینکه تالاب‌ها سبب تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی می‌شوند، اظهار داشت: تالاب‌ها منبع تولید فرآورده‌های زیستی هستند به طوری که می‌توان آنها را گهواره تنوع زیستی دانست.
این مسئول، حفاظت و حمایت از تالاب‌ها را به عنوان بانک ژنی بهره‌برداری تجاری و حمایت از حیات وحش بسیار ضروری دانست و ابراز داشت: علاوه بر این تالاب‌ها می‌توانند مرکز تفریح و تفرج و دارای اهمیت اکوتوریستی باشند.
وی با بیان اینکه تالاب‌ها موجب نگهداری رسوبات رودخانه‌ها و ته نشین‌شدن گل و لای نیز هستند، بیان داشت: هرگونه آلودگی آنها خطر نابودی جانوران را به همراه دارد.
طواف‌زاده بهبود زندگی آینده را در گرو حفاظت از تالاب‌ها دانست و یادآور شد: تالاب‌ها آب شیرین و حیاتی ما را تامین می‌کنند و زندگی و آینده ما به تالاب‌ها وابسته است.
منبع :سايت تحليلي خبري عصر ايران
تخم‌گذاری لاک‌پشت - قشم
"پدروس" دراكولاي كوچك

 


 


 

دفعات بازديد: 3622
تعداد بازديدكنندگان: 3445